Εκπαιδεύσεις

Πανελλήνιο Πρόγραμμα Εκπαιδεύσεων 2013 – 2014

Η Εφορεία Εκπαίδευσης της Γενικής Εφορείας (Γ.Ε.), σε συνεργασία με τις Εφορείες Περιοχής (Ε.Π.), τις Περιφερειακές Εφορείες (Π.Ε.) και τις Εφορείες Κλάδων και Ειδικοτήτων της Γ.Ε., συγκέντρωσε τις εκπαιδευτικές ανάγκες των Ενηλίκων Στελεχών του Σ.Ε.Π. και των Μελών Προσκοπικών Δικτύων και κατάρτισε το Πανελλήνιο Πρόγραμμα Εκπαιδεύσεων 2013 – 2014.

– Αρχικές Σχολές Προσκοπικής Τεχνικής
– Σχολές Βασικής Εκπαίδευσης Βαθμοφόρων
– Αρχηγών Συστημάτων
– Εφόρων
– Μελών Επιτροπών Κοινωνικής Συμπαράστασης
– Σχολές Κατασκηνωτικής Τεχνικής & Μεγάλων Δράσεων
– Σχολές Διακριτικού Δάσους
– Εκπαιδεύσεις Εκπαιδευτών
– Ειδικές Εκπαιδεύσεις (Ναυτοπροσκόπων, Αεροπροσκόπων, Σκαπανικής, Παιχνίδι-Τραγούδι)

 

Αρχικές Σχολές Προσκοπικής Τεχνικής

  Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Στερεάς Ελλάδας & Εύβοιας 22/09/13
&
28-29/09/13
21ΑΣΠΤ Διονύσης Διακάκης Χαλκίδα – Όρος Καντήλι
2 Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας 2/10/13
&
4-6/10/13
24ΑΣΠΤ Λεωνίδας Παπαδόπουλος Κιλκίς
3 Θεσσαλονίκης 5-6/10/13
&
12-13/10/13
25ΑΣΠΤ Σάββας Φελουκίδης Π.Ε. Θεσσαλονίκης – Χορτιάτης
4 Θεσσαλονίκης 5-6/10/13
&
12-13/10/13
26ΑΣΠΤ Παναγιώτης Μανασής 1ο Λύκειο Θεσσαλονίκης – Πλάτο του Καμηλιέρη
5 Κρήτης 14,16/10/13
&
1-3/11/13
27ΑΣΠΤ Ξενοφών Σπιταδάκης Ηράκλειο – Χανιά – Ρέθυμνο
6 Αχαΐας 5-6/10/13
&
19-20/10/13
29ΑΣΠΤ Νικόλαος Καραΐσκος Π.Ε. Αχαϊας – περιοχή Μίχα-Τσαπουρνιά
7 Δυτικής Αττικής 23&30/10/13, 1&6/11/13
&
17&23-24/11/13
22ΑΣΠΤ Κωνσταντίνος Θεολόγης ΠΥ.ΒΑ. – Όρος Πατέρα
8 Κοζάνης 19-20/10/13
&
2-3/11/13
28ΑΣΠΤ Δημήτριος Βαρδάκας Κουρί Κοζάνης – Δάσος Πετρανών
9 Αθηνών 20/10/13
&
2-3/11/13, 9-10/11/13
31ΑΣΠΤ Σωτήρης Μαρούδας Σ.Ε.Π. – Πάρνηθα
10 Θεσσαλίας 19-20/10/13
&
1-3/11/13
23ΑΣΠΤ Νίκος Χαλιάσος Αμάραντος Τρικάλων
11 Ανατολικής Αττικής 1/10/13, 23/10/13
&
1-2/11/13, 15-16/11/13
32ΑΣΠΤ Ηλίας Λαδάς Π.Ε. Ανατολικής Αττικής – θα οριστεί
12 Σαρωνικού 2-3/11/13
&
9-10/11/13
30ΑΣΠΤ Γεράσιμος Καρούσος Π.Ε. Σαρωνικού – Αγ. Μερκούριος

 

Σχολές Βασικής Εκπαίδευσης Βαθμοφόρων

Κλάδου Λυκοπούλων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 13-16/10/13 ΣΒΕΒΛ Κωνσταντίνος Μπάζας Αλεξάνδρεια Αιγύπτου
2 Πανελλήνια 24-28/10/13 ΣΒΕΒΛ Παντελής Προμπονάς ΠΥ.ΒΑ.
3 Πανελλήνια 29/11-1/12/13
&
6-8/12/13
ΣΒΕΒΛ Γιώργος Παπαδόπουλος Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
4 Πανελλήνια 13-15/12/13
&
20-22/12/13
ΣΒΕΒΛ Κώστας Χαρατσάρης Άγιος Ανδρέας Αττικής
5 Πανελλήνια 2-6/1/14 ΣΒΕΒΛ Ζαχαρίας Μπεκριδάκης Σύρος
6 Πανελλήνια 21-25/3/14 ΣΒΕΒΛ Χρυσούλα Αννίνου Άγιος Ανδρέας Αττικής
Κλάδου Προσκόπων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 13-16/10/13 ΣΒΕΒΠ Χριστίνα Μπονώρη Αλεξάνδρεια Αιγύπτου
2 Πανελλήνια 29/11-1/12/13
&
6-8/12/13
ΣΒΕΒΠ Ηλίας Λουλούδας Χορτιάτης
3 Πανελλήνια 6-8/12/13
&
13-15/12/13
ΣΒΕΒΠ Χριστίνα Μπονώρη ΠΥ.ΒΑ.
4 Πανελλήνια 2-6/1/14 ΣΒΕΒΠ Νίκος Χαλιάσος Βόλος
5 Πανελλήνια 28/2-2/3/13
&
7-9/3/14
ΣΒΕΒΠ Γεράσιμος Καρούσος Άγιος Ανδρέας Αττικής
Κλάδου Ανιχνευτών
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 10-12/1/14
&
24-26/1/14
ΣΒΕΒΑ Κώστας Διοματάρης ΠΥ.ΒΑ.
2 Πανελλήνια 17-19/1/14
&
31/1-2/2/14
ΣΒΕΒΑ Σάββας Φελουκίδης Χορτιάτης
3 Πανελλήνια 27-28/2/14
&
1-3/3/14
ΣΒΕΒΑ Μιχάλης Κωστάκος Καρδίτσα
Κλάδου Προσκοπικών Δικτύων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 14-16/3/14 ΣΒΕΠΔ Αλέξανδρος Χριστοδουλάρας Βόλος

Αρχηγών Συστημάτων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 29-30/11/13
&
1/12/13
ΣΒΕ.ΑΣ Γιώργος Σκούρας ΠΥ.ΒΑ.
2 Πανελλήνια 24-26/1/14 ΣΒΕ.ΑΣ Δημήτρης Μανίκης Γέρακας Ξάνθης
3 Πανελλήνια 31/1-2/2/14 ΣΒΕ.ΑΣ Γιάννης Σπύρου Σύρος
4 Πανελλήνια 21-23/2/14 ΣΒΕ.ΑΣ Παναγιώτης Μανασσής Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
5 Πανελλήνια 4-6/4/14 ΣΒΕ.ΑΣ Νίκος Καραΐσκος Πάτρα

Εφόρων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 17/11/13 ΣΒΕ.ΕΦ Αλέξανδρος Χριστοδουλάρας Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
2 Πανελλήνια 9/2/14 ΣΒΕ.ΕΦ Γιάννης Κασμίρογλου ΠΥ.ΒΑ.

Μελών Επιτροπών Κοινωνικής Συμπαράστασης
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 17/11/13 ΣΒΕ.ΕΚΣ Παναγιώτης Μανασσής Γραφεία Π.Ε. Θεσσαλονίκης
2 Πανελλήνια 14/12/13 ΣΒΕ.ΕΚΣ Νάσος Ευσταθίου Σ.Ε.Π.
3 Πανελλήνια 11/1/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Γιάννης Κασμίρογλου Αγρίνιο
4 Πανελλήνια 18/1/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Νίκος Καραΐσκος Πάτρα
5 Πανελλήνια 25/1/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Ρομπέρτο Άνδροβιτς Καβάλα
6 Πανελλήνια 26/1/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Ρομπέρτο Άνδροβιτς Κομοτηνή
7 Πανελλήνια 31/1/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Γιάννης Σπύρου Σύρος
8 Πανελλήνια 9/2/14 ΣΒΕ.ΕΚΣ Νίκος Χαλιάσος Λάρισα

 

Σχολές Κατασκηνωτικής Τεχνικής & Μεγάλων Δράσεων

Κλάδου Λυκοπούλων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 30/4-4/5/14 ΣΚΤΚΛ Παναγιώτης Κόλλιας Ραφήνα
2 Πανελλήνια 23-27/4/14 ΣΚΤΚΛ Κωνσταντίνος Μπάζας Χορτιάτης
3 Πανελλήνια 23-27/4/14 ΣΚΤΚΛ θα οριστεί Προσκοπικό Κέντρο “Γέρακας” – Ξάνθη
4 Πανελλήνια 3-7/10/14 ΣΚΤΚΛ Παντελής Προμπονάς Κάιρο Αιγύπτου
Κλάδου Προσκόπων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 21-25/3/14 ΣΚΤΚΠ Δημήτρης Σαλιάρης Ρόδος
2 Πανελλήνια 10-14/4/14 ΣΚΤΚΠ Έφη Καρυδά Χορτιάτης
3 Πανελλήνια 23-27/4/14 ΣΚΤΚΠ Κώστας Πατινιωτάκης Παρνασσός
4 Πανελλήνια 3-7/10/14 ΣΚΤΚΠ Ρομπέρτο Άνδροβιτς Κάιρο Αιγύπτου
Κλάδου Ανιχνευτών
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 4-6/4/14
&
1-4/5/14
ΣΜΔΥ Σωτήρης Μαρούδας θα οριστεί

 

Σχολές Διακριτικού Δάσους

Κλάδου Λυκοπούλων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 24-28/10/14 ΣΔΔΚΛ θα οριστεί Προσκοπικό Κέντρο “Κένταυρος” – Βόλος
Κλάδου Προσκόπων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 24-28/10/14 ΣΔΔΚΠ θα οριστεί Πελοπόννησος
Κλάδου Ανιχνευτών
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 24-28/10/14 ΣΔΔΚΑ Φώτης Γαβριλάκης Άγιος Ανδρέας Αττικής

 

Εκπαιδεύσεις Εκπαιδευτών

Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 10-12/1/14 ΕΕ 1ο Στάδιο Αναστάσιος Αρνιακός Άγιος Ανδρέας Αττικής
Πανελλήνια 21-23/2/14 ΕΕ 2ο Στάδιο Γιάννης Κασμίρογλου Άγιος Ανδρέας Αττικής
2 Πανελλήνια 10-12/10/14 ΕΕ 1ο Στάδιο θα οριστεί Χορτιάτης

 

Ειδικές Εκπαιδεύσεις

Ειδικότητας Ναυτοπροσκόπων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 7/2-3/3/14 Λεμβάρχου θα οριστεί Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
2 Πανελλήνια 7-9/3/14
&
14-16/3/14
Λεμβάρχου Ζαχαρίας Αντωνιάδης Ν/Π Κ. Δ. Φαλήρου
3 Πανελλήνια 21-25/3/14 Λεμβάρχου Γεράσιμος Καρούσος Βόλος
4 Πανελλήνια 28/2-2/3/14
&
30/4-4/5/14
Κυβερνήτου Γιώργος Παπαδόπουλος Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
5 Πανελλήνια 11-13/4/14
&
30/4-4/5/14
Κυβερνήτου Κώστας Λυγερός Ν/Π Κ. Δ. Φαλήρου
6 Πανελλήνια 11-13/4/14
&
30/4-4/5/14
Κυβερνήτου Δημήτρης Χίτζιος Καβάλα
Ειδικότητας Αεροπροσκόπων
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 31/1-2/2/14 ΣΒΑΓ Γιώργος Τάτσης ΠΥ.ΒΑ.
2 Πανελλήνια 7-9/2/14 ΣΒΑΓ Φώτης Σακαλής Καβάλα
3 Πανελλήνια 7-9/3/14 ΣΒΑΓ Θεοδόσιος Κατσαμούνδης Ρόδος
4 Πανελλήνια 3-7/12/14 ΠΕΕΒΑ θα οριστεί Άραξος
5 Πανελλήνια 28-31/8/14 ΣΑΠ Φώτης Σακαλής Άρτα – Πρέβεζα
6 Πανελλήνια 3-7/9/14 ΠΑΣΑΠ Γρηγόρης Ηλιόπουλος Έδεσσα
Εκπαιδεύσεις Γαλλικής Σκαπανικής
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 30/4-4/5/14 Σκαπανική Σπύρος Αξιώτης Μίχας Αχαΐας
2 Πανελλήνια 30/4-4/5/14 Σκαπανική θα οριστεί Δίκαιλα Έβρου
3 Πανελλήνια 30/4-4/5/14 Σκαπανική Γιάννης Καπετάνογλου Χορτιάτης
4 Πανελλήνια 3-7/7/14 Σκαπανική Φώτης Γαβριλάκης Κάιρο – Αλεξάνδρεια Αιγύπτου
5 Πανελλήνια 2-6/7/14 Σκαπανική Παναγιώτης Μανασσής Χαλάστρα
6 Πανελλήνια 27-31/8/14 Σκαπανική Φώτης Γαβριλάκης Λάρισα
Εκπαίδευση “Παιχνίδι – Τραγούδι”
Ε.Π. / Π.Ε. Ημερομηνία Σχολή Αρχηγός Τόπος
1 Πανελλήνια 7-9/2/14 Παιχ.-Τραγ. Κατερίνα Αγγελίδου Βάση Ν/Π Θεσσαλονίκης
2 Πανελλήνια 31/3/14
&
4-6/4/14
Παιχ.-Τραγ. Γιάννης Μιχάλης Σ.Ε.Π. – Άγιος Ανδρέας Αττικής

 

ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ:

[arrowlist]- Η Ενημέρωση του Προγράμματος Εκπαίδευσης είναι διαρκής και κάθε ενδιαφερόμενος θα πρέπει να παρακολουθεί την ανανέωση των πληροφοριών για τις εκπαιδεύσεις που τον ενδιαφέρουν ειδικότερα στις περιπτώσεις όπου αναφέρεται “θα οριστεί”.[/arrowlist]

[arrowlist]- Η Αίτηση συμμετοχής υποβάλλεται ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ σύμφωνα με τις συνημμένες οδηγίες μέχρι την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων.[/arrowlist]